100 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA

100 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA

En Çok Satanlar

Şu Anda En Çok Görüntülenenler

Özellik Filtreleme
Markalar Bilgi
AMD (15)
Kelime ile Filtrele Bilgi
Seçimleriniz
15 ÜRÜN
Markalar
  AMD OEM Ürünleri İşlemciler AM4 Soket modellerinde 15 adet kayıt bulundu.
  Karşılaştır
    Sayfa:1/1  Ürün Sayısı:15 
  ÖZEL ÜRÜN

   İşlemciler

   İşlemciler bilgisayarın genel performansından sorumlu en önemli donanımıdır. Sisteme bağlı tüm birimlerin çalışmasını düzenler ve yönetir. İşlemciler, CPU olarak da adlandırılır. İşlemci markaları AMD ve Intel’dir. İşlemciler arasında farklar vardır. Örneğin 3 GHz hızında çalışan tek çekirdekli bir işlemci ile 2 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli bir işlemciyi kıyaslamak doğru olmayacaktır. 4 çekirdekli olan işlemci açık ara farkla daha hızlı çalışacaktır.

   İşlemci aynı bilgiyi sürekli kullandığı zaman bu bilgiyi önbelleğinde depolar. Böylece aynı bilgiyi Hard Disk’ten okumak zorunda kalmaz ve buda bilgisayarın hızına etki eder. Önbellek Ram’e benzer ancak daha hızlıdır. Bunun sebebi doğrudan işlemciye bağlı olmasıdır. İşlemcilerde önbellek 3, 6 ve 8 Mb olarak değişiklik gösterirler. İşlemcilerin bir diğer özelliği olan GHz, işlemcinin işleme kapasitesini anlayabilmemiz içindir. İşlemcinin hızının yüksek olması o işlemciye daha hızlı olma özelliği katar. Dolayısıyla GHz, işlemci seçiminde önemli rol oynamaktadır.

   Günümüz bilgisayarlarında tek çekirdekli işlemcilere az rastlanmaktadır. Genel olarak 2, 4 veya 8 çekirdekli işlemciler tercih edilmektedir. Bilgisayarınızda birden çok işlemi aynı anda yaptığınızda CPU çekirdeği, performansı doğrudan etkiler. Son zamanlarda tasarlanan oyunlar ve uygulamalar çekirdek sayısının önemini arttırmaktadır. Örneğin; oyun için tasarlanan bir bilgisayarın ekran kartı ne kadar iyiyse işlemcisi de o kadar iyi olmalıdır. Çünkü ekran kartının gönderdiği veriyi işlemek, işlemcinin görevidir.

   Anakartta işlemcinin takıldığı yere soket adı verilmektedir. İşlemcinin, anakarta uyumluluğu soket tipinden anlaşılır. 1150, 1151, AM4 veya AM3+ bazı soket çeşitlerindendir. Bu nedenle işlemci satın alırken anakart ile uyumluluk konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle insan ihtiyaçları artmakta ve buna istinaden işlemci teknolojisi de ilerlemektedir. Kullanım amacınıza ve ihtiyaçlarınıza göre işlemci seçmeniz gerekir. Örneğin grafik kalitesi çok yüksek oyunlar ve uygulamalar için İ3 işlemci tercih etmeniz pek doğru olmayacaktır. Core i7 gibi yüksek performanslı işlemciler tercih edilmelidir. Haberleri takip etmek ve internetteki işleriniz için bir bilgisayara ihtiyacınız varsa Core i3 işlemci yeterli olacaktır. İşlemcilerin farklı çekirdek sayıları ve farklı hızlarındaki modellerini inceleyerek buradan satın alabilirsiniz. Başlıca işlemci modelleri Core i3, Core i5, Core i7, FX ve Ryzen'dir. İşlemci satın alırken anakart ile uyumluluk konusuna dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

   İşlemcilerin farklı çekirdek sayıları, ön bellekleri, hızları ve soket seçenekleriyle inceleyerek, çeşitli taksit seçenekleriyle sitemizden satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla Amd ve Intel işlemcilerini çeşitli taksit seçenekleriyle satın almak için Vatan Bilgisayar'ı takip edin.