COOLER MASTER GIGABYTE RAMPAGE EVEREST MICRON FRISBY COUGAR APPLE INCA AMD WD Hard Disk

COOLER MASTER GIGABYTE RAMPAGE EVEREST MICRON FRISBY COUGAR APPLE INCA AMD WD Hard disk fiyatları, modelleri ve güvenilir hard disk markaları uygun ödeme seçenekleriyle Vatan Bilgisayar'da, şimdi inceleyin hemen satın alın.

COOLER MASTER GIGABYTE RAMPAGE EVEREST MICRON FRISBY COUGAR APPLE INCA AMD WD OEM Ürünleri kategorisinde Hard Disk modellerinde 1 adet ürün bulundu.

Hard Disk

Hard Disk, veri depolamaya yarayan manyetik bir kayıt ortamıdır. Resim, video gibi multimedyalar, program ve oyun yüklemelerinizi hard diskinizde kalıcı olarak saklayabilirsiniz. En sık kullanıldığı yer, bilgisayarlardır. İçerisindeki bilgiler, bilgisayar kapandığında veya elektrik kesilmelerinde kaybolmamaktadır. Bilgisayarın, genel hafızası olarak bilinmektedir. Sabit disk ya da kısaca HDD olarak da ifade edilmektedir. Bilgisayarlarınızda birden fazla Hard Disk bulunabilir. İlk takılan Hard Disk, bilgisayarınızda Yerel Disk C olarak adlandırılmaktadır. Daha sonraki sürücüler Yerel Disk D, Yerel Disk E olarak devam eder. Solid State Drive kadar hıza ulaşamazlar ancak ekonomik olması hard disklerin tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birisidir. Kullandığınız anakarta uygun bir hard disk seçmeniz gerekmektedir. Hard disklerin 2,5 inç ve 3,5 inç boyutlarında iki çeşidi bulunur. Genel olarak 2,5 inç dizüstü bilgisayarlar için kullanılırken, 3,5 inç ise masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır.

Depolama alanı, hard disk seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında gelmektedir. Örneğin; yeni bir bilgisayara hard disk takılıp, kurulum sağlandığında bütün sistem dosyaları o hard diskte kalıcı olarak kaydolur. Bunun dışında yapılan her işlem, kaydedilen her bilgi kalıcı hafıza olarak hard diskte depolanır. İhtiyacınızı karşılayacak depolama alanına sahip bir hard disk seçmeniz yararınıza olacaktır. Hard disklerin depolama alanları 500 GB, 1 TB, 4 TB, 10 TB gibi değişiklik göstermektedir.

Bilgisayarın bilgiye ulaşma hızı, hard diskin dönüş hızından anlaşılmaktadır. Dönüş hızları; IntelliPower, 5400 Rpm, 5900 Rpm veya 7200 Rpm olarak değişiklik göstermektedir. Rpm dakikadaki dönüş hızını ifade eder. 7200 Rpm dönüş hızına sahip bir hard disk, 5400 Rpm hard diske göre daha hızlı çalışacağından dolayı bilgisayarın hızını doğrudan etkileyecektir. Buna istinaden hızlı bir bilgisayar için hızlı bir HDD gerekmektedir. IntelliPower dönüş hızı ise Western Digital marka hard disklerin kendine özgü teknolojisidir. Bu teknolojiyle Western Digital, hard diskin kapasitesine göre ön belleği ve veri aktarım hızını en uygun güç tüketiminde otomatik çalıştırmaktadır.

Hard diskin hızını ciddi şekilde belirleyen bir diğer özellik, önbellektir. Tampon bellek olarak da bilinmektedir. Önbellek, veri aktarımında kullanılan bir özelliktir. Anlık olarak lazım olan verilere bilgisayarın daha hızlı ulaşmasını sağlar. Bilgisayar ihtiyacı olan bir veriye ulaştığında onu önbellekte saklar. Böylece tekrar ihtiyaç duyulduğunda, verinin önbellekte olmasından dolayı aynı veriye daha hızlı ulaşır. Örneğin; bilgisayarınızda bir programı açtınız ve kapattınız, ikinci kez tekrar programı açmak istediğinizde önbelleğin etkisiyle daha hızlı açılacaktır. Hard diskin önbelleğine ne kadar çok veri aktarılırsa, bilgisayarın performansı o kadar yüksek olacaktır. Önbellekler 16 MB, 64 MB, 128 MB ve 256 MB olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Toshiba, Seagate ve WD marka hard diskler, çeşitli taksit seçenekleriyle ve uygun fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da.

Şu Anda En Çok Görüntülenenler

Karşılaştırma Listesi

Kampanyalardan haberdar olmak için şimdi eposta onayı verin, fırsatları kaçırmayın!

Onaylıyorum
uyarı mesajı