• Soket Tipi: Soket 1151
 • RAM Tipi: DDR4
 • Ram Hafıza Bus Hızı: 2666 (OC) MHz
 • Ram Hafıza Bus Hızı: 2800 (OC) MHz
 • Ram Hafıza Bus Hızı: 3600 (OC) MHz
 • Ram Hafıza Bus Hızı: 2400 (OC) MHz
 • Ram Hafıza Bus Hızı: 3200 (OC) MHz
 • Ram Hafıza Bus Hızı: 3466 (OC) MHz
Z170-WS / 81220

ASUS Z170-WS Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3733Mhz USB3.1 Anakart

3.111 TL
518 TL'den başlayan taksitlerle
5 (Toplam Yorum: 1) Yorum Yap

Ürünün başlığında yanlış belirtilmiş ürünün ram tipi DDR4 tür

Webden Öde Mağazadan Teslim Al

14 Gün İçerisinde İade Hakkı

Seçili Ürünlerde Peşin Fiyatına Taksitli Ödeme Seçenekleri

Ücretsiz Kargo Fırsatı

3 Saat İçinde Motokurye ile Teslim Fırsatı

Aynı Gün Teslim Fırsatı

Bu Ürüne Bakanlar Bunlara da Baktı

Bu Ürünü Alanlar Bunu da Aldı

ASUS Z170-WS Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3733Mhz USB3.1 Anakart

ASUS Z170-WS INTEL Z170 SOKET 1151 DDR4 3733MHZ USB3.1 ANAKART

ASUS Z170-WS


En Yüksek Aktarım Hızları ile Dört Kat Daha Güçlü Grafik Performansı

 

En yüksek grafik gücü : Dört PCI Express 3.0 grafik kartını x16 hızında çalıştırır


En yüksek aktarım hızları : En yeni 10Gb/s USB 3.1, Çift 32Gbit/s M.2 x4 ve dahili U.2


En üstün sunucu tasarımı : 12K kapasitörler, ProCool konektörler, ayrık VGA, RAID ve LAN kartı desteği


5-Yönlü Optimizasyon: Tek tıkla tüm sisteminizi optimize edin, hem de ayrı dahili su pompası girişiyle


ASUS Pro Clock Teknolojisi: Taban frekans hızlarını genişletir ve sıradışı hız aşırtma için kararlılığı arttırır

 


 

 

Dört Kat Grafik Gücü

Intel Z170 yonga seti tabanlı workstation anakart, NVIDIA® GeForce® SLI™ ve AMD CrossFireX™ teknolojilerinin yanı sıra, kolay sorun giderme özelliklerini barındırır.


Dört PCI Express 3.0 x16 yuvası sıradışı grafik gücünü açığa çıkarır

Z170-WS, dört adete kadar çift yuva grafik kartı destekler. 4 Yönlü NVIDIA® GeForce® SLI™ ve AMD CrossFireX™ x16 slot desteğiyle, tasarım, modelleme, tıbbi araştırma, yoğun işlemli simülasyon ve render uygulamalarına ihtiyaç duyan profesyonellere yüksek grafik performansı sağlar. Grafik kartlarına ek olarak Z170-WS'nin genişletme seçenekleri, RAID kartları, PCI Express tabanlı SSD'ler, video yakalama kartları ve diğer parçalara destek sunar.

 

Sunucu Sınfıında Tasarım


ASUS Z170-WS, yenilikçi düşünceyi, yüksek kalite parçalarla birleştirerek endüstri lideri güç etkinliği sağlar.


ASUS, endüstrinin en dayanıklı 12K katı kapasitörlerini ve ASUS'a özgü ASUS ProCool güç konektörlerini sunar. Z170-WS, yoğun baskı altında serin kalması için üretilmiştir - ve performans artışı, güç etkinliği ve ürün ömrünü sıradışı seviyelere çeker! Buna ek olarak Z170-WS, profesyonel VGA, RAID ve LAN kartları için tasarlanmış ve test edilmiştir. En iyi grafik, depolama ve internet bağlantı hızını kullanıcılarına sunar. Eğer sıradışı performans arıyorsanız, Z170-WS tam size göre.

12K saatlik kapasitörler - Dünyanın En Uzun Ömürlü Kapasitörler


AASUS dünyanın 12K katı kapasitörleri kullanan ilk anakart üreticisidir ve Z170-WS bunlarla donatıldı. Japon üretimi bu kapasitörler, endüstrideki en dayanıklı olanlar ve 105 santigrat derecede 12000 saat, 65 santigrat derecede ise 1.2 milyon saat dayanabiliyorlar. Bu sıcaklıklar günlük kullanımda oluşanlardan çok yüksek, bu yüzden Z170-WS dayanıklılık için üretilmiştir. 12K kapasitörlerimiz aynı zamanda düşük eş seri direncine de sahiptir - böylece genel performansı yükseltirler!

ProCool Güç Konektörleri


ASUS ProCool, güç konektörünün yeniden icat edilmiş halidir. Geleneksel güç konektörleriyle karşılaştırıldığında ProCool konektörler, Z170-WS anakartla sıradışı seviyede yakın ve güvenli bir bağlantı sağlar. Tasarımı güçlüdür ve güç etkinliğinden yararlanır: düşük empedans ve daha iyi ısı dağıtımıyla daha serin çalışma sıcaklıklarına ulaşır.


Profesyonel VGA, RAID ve LAN kartlarıyla tamamen doğrulandı


Z170-WS dört PCIe 3.0 x16 yuvası ile donatılmış ve NVIDIA® Quadro® ile CrossFireX™ serisi profesyonel iş istasyonu grafik kartlarıyla test edilmiştir. 

Buna ek olarak Z170-WS aynı zamanda sunucu sınıfı ağ ve RAID ekipmanlarını destekleyerek en iyi hız, uyumluluk ve yükseltme esnekliği de sağlar.

Q-Code Logger – tek dokunuşla durum kontrolü


Q-code logger, kullanıcıların istedikleri zaman kolay bir şekilde sistem durumunu kontrol etmelerini sağlayan bir yazılımdır. Uygun USB yuvasına bir flaş bellek takın ve anakartın ayrılmış Q-Code logger tuşuna basın. O anki oturum için Q-Code aktiviteleri sistem kapalı olsa bile flaş belleğe yazılacaktır.


Tek tıkla hız aşırtma ve soğutma, tamam!


Performans, etkinlik, dijital güç, fan kontrolü ve hatta ağ ile ses ayarları size özel ayarlanacak.

Karmaşık ayarları tek tıkla yapmak için 5-Yönlü Optimizasyon - anlık ve kontrol edilebilen performans artışı! Özel teknolojimiz, dinamik olarak gerçek zamanlı kullanımınıza göre sisteminizi optimize eder, böylelikle muhteşem CPU performansı, enerji tasrrufu, ultra kararlı dijital güç, serin ve sessiz fanlar, kullandığınız uygulamalar için ayarlanmış ağ ve ses ayarları sunar. Kısacası 5-Yönlü Optimizasyon, bilgisayarınızın oyun, eğlence, çalışma ve diğer her şey için en mükemmel durumda olmasını sağlar!


Oyunlar yüksek performans, öncelik tanınmış bant genişliği ve canlı seslerle daha akıcı ve hızlı çalışır.
 
Fanlar normal kullanımda fısıltı kadar sessiz çalışırken, oyun esnasında en üst seviye soğutma performansı sunar.
 
Ağır yük altında bile akıcı çalışması gereken uygulamalarda takılma yaşamazsınız.
 
Enerji tasarrufuyla birlikte paranız cebinizde kalır.

TPU


PC'nizin tam performansını ASUS AI Suite 3 yazılımyla açığa çıkarın. TurboV İşlemci Ünitesi (TPU) hassas voltaj kontrolü ve gelişmiş takip sunar. Bu da size CPU ve GPU frekanslarını ve oranlarını optimize performans içiin ayarlama imkanı tanır*. 


 

EPU


Energy Processing Unit (EPU) ile gerçek zamanlı, sistemin tamamında güç tasarrufu deneyimleyeceksiniz. EPU, PC'nizin ihtiyaçlarını belirleyerek güç tüketimini buna göre ayarlar - otomatik olarak. Aynı şekilde CPU watt tüketimini de ayarlayarak, siz PC'nizin başında değilken güç tasarrufu sağlar. Bu şekilde kullanılmayan ekstra giriş çıkış kontrolörlerini kapatır ve grafik kartınızın güç seviyesini düşürür. Böylelikle PC sadece gerektiği kadar güç harcar.

Fan Xpert 3


Termal sensörler ve donanım seviyesinde 4-pin/3-pin PWM/DC mod tespiti ile Fan Xpert 3, her fanın en iyi soğutma-düşük gürültü dengesini sağlamasını garantiler! 

 
En iyi su soğutma verimi için ayrılmış su pompası girişi.

 
Otomatik Ayar Modu: Tek tıkla kişiselleştirme için fan karakteristiklerini tarar ve belirler

 
Ultra Sessiz Mod: CPU fan hızını en düşük seviyenin de altına düşürür, böylelikle düşük yük durumunda ekstra sessiz çalışma ve güç tasarrufu sağlar.

 
RPM Sabit Mod: Gürültü seviyelerini 0dB sessizliğe yaklaştırır, fan hızını sabitlemenize imkan tanır.

 


 

DIGI+ Güç Kontrolü


Güç kontrolü, anakart tasarımlarının olmazsa olmazıdır. ASUS DIGI+ Güç Kontrolü, hız aşırtma potansiyelini arttıran, sistem kararlılığını yükselten, süper esneklik ve hassas kontrol ile güç verimliliğini üst seviyeye çıkaran, Intel® IMVP8 standartıyla uyumlu bir yenilik, endüstri lideri teknolojidir.

Turbo App


Sıkı bir oyuncu ya da uzman kullanıcı olun, ASUS'a özel Turbo App'a her gün ihtiyaç duyacaksınız Sezgisel ayar paneliyle CPU hız aşırtma, fan ayarı, ağ veri önceliği ve ses ayarı optimizasyonu gibi birçok donanımsal ayara ulaşın!


 

OC Tasarımı- ASUS PRO Clock teknolojisi


Taban saat frekansı 400MHz*'e ve üzerine çıkan 6. nesil Intel® işlemcilere özel tasarlanmış taban frekans jeneratörü (BCLK). Bu özel çözüm, ASUS TurboV Processing Unit (TPU) ile birlikte çalışarak voltaj ve taban saat hız aşırtma kontrolünü iyileştirir - bu şekilde performansı sıradışı noktalara getirebileceksiniz.

ASUS Pro Clock'ın Avantajları

Düşük açılma süresi

Yüksek hız aşırtmalardaki aşırı durumlarda daha düşük jitter

Ağır yüklü hız aşırtmalarda arttırılmış kararlılık

 

*PRO Clock 650 MHz'e kadar çıkabilir, BCLK hız aşırtma menzili CPU yeteneklerine göre değişiklik gösterebilir

 

DDR4 hız aşırtma gücü


İkinci nesil ASUS T-Topolojisi, DDR4 bellek hız aşırtmasında yeni rekorlara ulaşıyor: DDR4-3400MHz'nin üstünde, hem de tüm bellek yuvaları doluyken. Düşük crosstalk ve çiftleme gürültüsü için özelleştirilmiş bir tasarıma sahip olan ikinci nesil T-Topolojisi, sinyal iletiminin zamanla örtüştüğünü garantiler ve gelişmiş bellek kararlılığı ve uyumluluk sağlar.

Işık hızında depolama için M.2/NVMe PCIe RAID desteği!


Tek bir depolama cihazının yazma/okuma hızlarından memnun değil misiniz? O halde hızlı şerite girin ve iki PCIe depolama sürücüsünden RAID 0 oluşturun ve ışık hızında veri aktarım hızlarına ulaşın.!

 

Anında 2.5 inç'lik NVMe desteği


Kart üzerinde U.2 konektörü

 

Z170-WS, dahili U.2 konektörü ile yeni nesil 2.5 inç NVM Express SSD'lere hazırdır. Bu özel teknoloji, PCI Express 3.0 x4'ün maksimum 32Gbit/s hızını kullanarak geleneksel SSD'lerden 3.5 kat daha yüksek aktarım hızlarına ulaşır.

 


Dahili M.2 ile 32Gbit/s hızına ulaşın


Çift M.2/NVMe PCIE RAID Desteği


PCI Express 3.0/2.0 x4 bant genişliği ile çift M.2/NVMe PCIE RAID, 32Gbit/s veri aktarım hızlarını destekler. İşletim sisteminiz veya uygulamalarınız için mükemmel seçenektir ve bu sayede tüm bilgisayarınız veya profesyonel uygulamalarınız olabildiğince hızlı çalışır.

 

Dahili 2 adet USB 3.1 ile 10Gbit/s hız


Bir adet USB 3.1 Tip-A yuvası ve bir adet döndürülebilir USB 3.1 Tip-C yuvası ile USB 3.0'ten iki kat daha yüksek veri aktarım hızlarını deneyimleyeceksiniz. USB 3.1 tamamen geriye dönük uyumludur ve halihazırdaki USB cihazlarınızı çalıştırır, aynı zamanda da USB 3.1 cihazların yüksek hızlarına da sahip olursunuz. Ayrıca ASUS'a özgür USB 3.1 Boost teknolojisi, otomatik olarak USB 3.1 performansını daha da öteye taşır!

 

Ödüllü UEFI BIOS


En akıcı ve fare kontrollü BIOS, artık daha da iyi. PC uzmanı ya da yıllanmış bir hız aşırtıcı olun, EZ ve Advanced modlarda size yardımcı olacak her şeyi bulabileceksiniz.

EZ Flash 3


En güncel BIOS sürümünü internet üzerinden ve BIOS'tan çıkmadan yapın.

S.M.A.R.T

 

Depolama cihazlarınızın S.M.A.R.T günlüklerini kontrol edin.

Kolay Ayar Sihirbazı - Hız aşırtma ve RAID

 

Donanımınızı seçin ve sistem performansını ayarlamak için farklı senaryolar uygulayın ya da RAID kurulumunuzu daha hızlı veri aktarımı ve yedekleme için hızlandırın!


Sık Kullanılanlar

 

Ayarlama seçenekleri ve tercih edilen ayarları hızlıca bulun.

EZ Mode

Sezgisel Grafik Fan Kontrolü:Her fanı farenizle bir eğim çizere ince ayarlayın

EZ XMP:DRAM performansınızı bir tıkla arttırın

SATA Bilgisi:Cihazları kolay hatırlamak için SATA port detaylarına bakın

Hızlı Saat Ayarlaması:Tarihi ve saati fare kontrolüyle değiştirin

 

Gelişmiş Mod

 

GPU POST:Belli ASUS grafik kartlarını otomatik olarak belirleyin ve detaylı bilgilerini görün

 

Güvenli silme:SSD'lerinizi fabrikadan çıktığı hale döndürün

 

Son Değiştirme Günlüğü:Son değişikliklerinizi listeleyin ve tercih edilen profillerinizi bir USB sürücüye aktarın

 

SATA Port Yeniden Adlandırma:Kolay belirleme için SATA portlarınızı yeniden adlandırın

Sizi oyunun parçası yapan mükemmel ses

 

Crystal Sound 3

 

Temiz Güç


Gün ön-düzenleyicisi

Sabit performans için güç giriş gürültüsünü azaltır.


 

Gürültü İzolasyonu


Ses kalkanı

Analog/dijital ayrımda hassasiyet sağlar ve çoklu katmanlı engellemelere büyük oranda azaltır.

 

Sağ ve sol track'ler için ayrı katmanlar

Her iki kanaldan sabit ve eş değer kalitede ses.

 

EMI koruması

Ses kalitesini korumak için elektriksel gürültüyü engeller.


 

Sesle Eğlenin


Ses amfisi

Kulaklık ve hoparlörler için en yüksek kalitede ses üretir.

 

De-pop devresi

Tüm ses çıkışlarında başlangıçta yaşanan patlama sesini engeller.

 

Üst kalite Japon üretimi ses kapasitörleri

Sıradışı netlik ve dolgunlukta sıcak, doğal ve sizi içine çeken bir ses sağlar.

 


 


Intel Ethernet

 

Daha az işlemci kullanımı, daha çok veri akışı ve muhteşem oyun deneyimleri

 

Z170-WS, daha hızlı ve akıcı oyun için en son Intel® Ethernet barındırır. Intel'in LAN'ı, CPU işlemini azaltıp, yüksek TCP ve UDP akışı sağlayarak iki kat avantaj sağlar. Bu sayede işlemci yükü azalır ve oyununuz için daha fazla güç sağlanır.

Turbo LAN

 

Özelleştirilmiş paket önceliklendirme için ağ iyileştirme yazılımı

 

cFosSpeed trafik biçimlendirme teknolojisine sahip Turbo LAN, sezgisel arayüzü ile gecikmeleri daha da azaltıyor. Gecikme oranını hiçbir özel bilgiye gerek duymadan 1,45 kata kadar azaltmanızı sağlıyor! İnce ayar yapmayı seviyorsanız daha uzman düzeyinde kontroller için Advanced (Gelişmiş) Modu kullanabilirsiniz.

Klavyenizi sonsuzluk ve ötesine taşıyın!

 

Key Express

 

Ücretsiz bir klavye yükseltmesine ne dersiniz? Halihazırdaki klavyenizi ayrılmış USB yuvasına takın ve kart üzerindeki özel mikro işlemciyi çalıştırın. Kullanımı kolay yazılımla birlikte F1-F10 fonksiyon tuşlarına makrolar atayın, bilgisayarınızı bu tuşlarla çalıştırın ya da BIOS'unuza hızlıca giriş yapın.

Paylaşım ve ev eğlence sistemi için dijital PC merkeziniz

 

Media Streamer

 

Bilgisayarınızdaki multimedya içeriği istediğiniz yerde kullanın! Bir kafede kahve içerken bilgisayarınızdaki müziği dinleyin veya arkadaşınızla otururken favori filmlerinizi akıllı TV üzerinden izleyin. ASUS Media Streamer ile eğlenceniz, sizin gittiğiniz yerde.


 • Intel® Z170 Yonga Seti

  Intel® Z170 Express, 6. nesil Intel LGA1151 Core™ i7/Core i5/Core i3/Pentium®/Celeron® işlemcileri destekleyen tek yonga setli bir tasarımdır. Seri noktadan noktaya bağlantılar, artırılmış bant genişliği ve stabilite sağlayarak gelişmiş performans sunar. Z170 buna ek olarak maksimum 10 USB 3.0 yuvası, 6 SATA 6Gbit/s yuvası, 32Gbit/s M.2 ve PCIe 3.0 yol hız desteği sağlar. Intel Z170 Express aynı zamanda dahili grafik (iGPU) fonksiyonları da sağlayarak, en son Intel dahili grafik performansını da deneyimlemenize imkan tanır.

 • 6. Nesil Intel LGA1151 Core i7/Core i5/Core i3/Pentium/Celeron işlemcilere hazır

  Bu anakart iki kanal (4-DIMM) DDR4 bellek ve 16 PCI Express 3.0/2.0 yolu, ayrılmış yonga seti ile grafik, bellek ve PCI Express kontrolörü destekleyen LGA1151 6. nesil Intel Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron işlemcileri destekler.

Anakart Özellikleri

Soket Tipi

Soket 1151

RAM Tipi

DDR4

Anakart Chipseti

Intel Z170

Ram Slot Sayısı

4

Özellikleri

Ram Hafıza Bus Hızı

2666 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

2800 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3600 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

2400 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3200 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3466 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

2133 MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3333 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3400 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3000 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3733 (OC) MHz

Ram Hafıza Bus Hızı

3300 (OC) MHz

Diğer

Üretici Part Numarası

90SB05K0-M0EAY0

Genel Özellikler

Garanti

24

Menşei

Çin

Bu ürünle toplam 1 yorum yapıldı.

Bu Ürünü Puanlayın

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

GİRİŞ YAP / ÜYE OL
(1) Bu Ürün 5 Puan Almıştır
5 Yıldız
%0
4 Yıldız
%0
3 Yıldız
%0
2 Yıldız
%0
1 Yıldız
%0

Tüm yorumları görüntülediniz.

CardFinans 2+4 taksit kampanyasına Enpara kredi kartları, Fix Card’lar ve ticari kartlar dahil değildir.

Paraf ve Cardfinans kartlarında 150 TL altı işlemlerde artı taksitler yansımayacaktır.

Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
3 1.037,00 TL 3.111 TL
5 622,20 TL 3.111 TL
6 518,50 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
2 1.555,50 TL 3.111 TL
3 1.037,00 TL 3.111 TL
5 622,20 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
3 1.037,00 TL 3.111 TL
2 + 4 518,50 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
2 1.555,50 TL 3.111 TL
3 1.037,00 TL 3.111 TL
4 777,75 TL 3.111 TL
5 622,20 TL 3.111 TL
6 518,50 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
3 1.037,00 TL 3.111 TL
2 + 4 518,50 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
2 + 3 622,20 TL 3.111 TL
3 + 3 518,50 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
Peşin 3.111 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
Peşin 3.111 TL 3.111 TL
Taksit Sayısı Aylık Tutar (TL) Toplam Tutar (TL)
3 1.037,00 TL 3.111 TL
4 + 2 518,50 TL 3.111 TL

Hatalı olduğunu düşündüğünüz ürün için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Kategoride En Çok Bakılanlar

TESTLER SIRASINDA KULLANILAN ‘SYSMARK 2018’ TEST ADIMLARI

 • Bilgisayarın BIOS ayarları fabrika ayarlarına geri döndürülür.
 • Notebook formatlanır, yeni işletim sistemi kurulur. Yapılan testler Microsoft Windows 10 Home Single Language (ENG) kullanılmıştır.
 • Sysmark 2018 gereksinimlerinden dolayı, klavye ingilizce olarak ayarlanır.
 • Driver Pack Solution programı ile Bilgisayar üzerine driver’ların son versiyonları yüklenir.
 • Sysmark 2018 test gereksinim olarak aşağıdaki göstergeler tanımlanan değerlere ayarlanır.
  • Network adaptörleri = Açık
  • Görev çubuğu = Görünür
  • Arama bölümü = Görünür
 • Hata günlükleri temizlenir. ‘Error Failed report’
 • Grafik ayarı 1280*800 olarak ayarlanır. Eger bilgisayar bu çözünürlüğü desteklemiyor ise 1366*768 ayarlanacaktır.
 • Sysmark 2018 uygulması kurulur.
 • Bapco web siteside yayınlanmış son güncelleme olan Sysmark 2018 v1.0.2.58 Patch 2 paketi yüklenir. Sysmark 2018 sürümü bu güncelleme ile ‘v 1.0.0.48’ versiyonun yükselmektedir.
 • Sysmark 2018’i çalıştırdıktan sonra System Configuration Tool ayarlarında Required ayarları tüm testlerde ‘Enable’ durumuna getirilir.
 • Sysmark 2018’i çalıştırdıktan sonra System Configuration Tool ayarlarında Recommended ayarları tüm testlerde ‘Enable’ durumuna getirilir.
 • Sysmark 2018’i çalıştırdıktan sonra System Configuration Tool ayarlarında Optional ayarları tüm testlerde ‘Disable’ durum getirilir.
 • Tum yapılan testler 3 Iteration şeklinde çalıştırılmıştır.

Karşılaştırma Listesi

uyarı mesajı