En Çok Satanlar

Şu Anda En Çok Görüntülenenler

3000 - 4999 TL Kalp Atış Monitörleri

Kalp atış monitörleri, uygun fiyat ve taksit seçenekleri ile kalp atış monitörleri modelleri Vatan Bilgisayar'da. Hemen satın al.

Özellik Filtreleme
Markalar Bilgi
POLAR (2)
Kelime ile Filtrele Bilgi
Seçimleriniz
2 ÜRÜN
Fiyat Aralığı
  Spor Aletleri Kalp Atış Monitörleri modellerinde 2 adet kayıt bulundu.
  Karşılaştır
    Sayfa:1/1  Ürün Sayısı:2 
  ÖZEL ÜRÜN

   Kalp Atış Monitörleri

   Kalp atış hızı kişinin kalbinin kasılmalarıyla doğru orantıdadır. Bireylerin kalp atış hızları yaşa, yapılan spora göre göre değişiklik göstermektedir. Kalp atış hızı kalbin 1 dakika içinde ne kadar kasıldığına bakılarak hesaplanır.  Genel olarak bu hız 60 ile 100 arasında yaşa göre değişiklik göstermektedir. Özellikle düzenli olarak spor yapan insanların kalp atış hızlarında düşüşler olmaktadır. Spor yaparken kalp kasları güçlenir, bu yüzden kalbin atışı azalır.

   Bireyler kalp atış hızlarını takip ederek buna uygun şekilde spor yaparsa daha bilinçli hareket eder, sağlık durumlarını fark eder ve sağlıklı bir bedenin gerekliliklerini öğrenirler. Kalp atış hızları yapılan spora, sporun ağırlığına ve kişinin kondisyonuna göre değişiklik göstermektedir.

   Nabız bölgeleri spora göre değişiklik göstermektedir. Kırmızı , Kardiyo (Anaerobik), Yağ Yakımı (Aeorobik) ve Dinlenme (Yeşil) bölgesi olarak sıralanabilir. Kırmızı bölgede kişinin kalp atış hızı normal hızın maksimumundan %85 daha fazla olur. Yüksek yoğunlukta yani fazla efor kullanılan egzersizlerinde meydana gelen bu kırmızı bölgede kalp atış hızları 162 ve üzerini bulabilmektedir. Bu egzersizler ağır oldukları için kısa süreli yapılması gerekmektedir. Kardiyo bölgesinde kalp atış hızı, maksimum hızın %70 - %85 değerleri arasındadır. Orta yoğunluk egzersiz bölgesi olan kardiyo bölgesi kişinin kendisini zorladığı bölgedir. Yağ yakımı bölgesinde hız, maksimum kalp atış hızının %50 - %70 arasındaki değerdedir. Az veya orta yoğunluk egzersizleri kaplayan bu bölge, spora yeni başlayan ve yağ yakımı isteyenlerin olması gereken hızdır. Dinlenme bölgesi ise kalp atış hızının 60 ile 80 arasında olduğu bölgedir. Spor yapan insanların kalbi daha güçlü olduğu için bu hız 60’ın altına düşebilmektedir.

   Bisiklet sürerken kullanılabilen kalp atış monitörlerinde bisiklet serisi bulunmaktadır.  Model çeşitleri bulunan bisiklet serisinde avuç içinden ölçen modeller genellikle kondisyon bisikletlerinde kullanılır. Bisiklet sürerken kullanışlı ve konforlu olan modeller göğüsten nabız ölçen modellerdir. Göğüse bağlanan nabız kayışıyla ölçüm yaparak göğüs kayışında bulunan kablosuz verici ile bilekteki monitöre veya gidonda bulunan monitöre iletir. Aynı zamanda gidilen kilometreyi, çevrilen pedalı, ortalama hızı ortalama antrenman süresini, gidilen rotayı da verebilen bu monitörler aracılığıyla kişi antrenman ve sağlığını inceleyebilir, buna göre kendi önlemlerini alabilir.

   Fitness serisi kalp atış monitörlerinin ise bilek ve göğüs için olan çeşitleri vardır. Bazı modeller bilekten ölçebilirken bazıları göğüsten ölçüm alabilir. Kişi, zamanla yapacağı antrenmanın ağırlığına göre kendine bir hedef belirleyebilir ve bu hedef doğrultusunda ortalama kalp atışını hesaplayıp buna göre hareket edebilir.

   Koşu serisi monitörleri ise aktivitenin ortalama süresini, koşulan mesafeyi, yakılan kaloriyi, spor sırasında geçirilen süreyi, ortalama ve anlık tempoyu, ortalama ve anlık nabız değerlerini verir. Aynı zamanda kişiye hedef bir mesafe ve hedef tempo belirleyebilme imkanı sunan bu monitörler, bu hedefe ne kadar sürede ve hangi şartlarda ulaştığını görüntüleyebilme imkanı vermektedir. Koşu serisi saat seçerken kişinin kondisyonu, ortalama seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin haftada 1 veya 2 defa, kilo vermek için spor yapan biri için, başlangıç seviyesinde bir monitör yeterli olacaktır. Haftada 2 veya 4 gün koşan bir insan içinse orta seviye bir monitör idealdir. Haftada 5-7 gün ileri seviyede koşu yapan kişiler için ise daha geniş özelliklere sahip olan saatler uygun olacaktır.